top of page

İstanbul Notları (Ekim 2017)

Herkese merhaba.

Geç kalmış bir yazı başlığı ile sizlerleyim. “Gezi Notları” kategorisi altında “gezdiğimiz gördüğümüz sizin olsun” düşüncesiyle ilk paylaşımım sizlerle. Ziyaret ettiğim noktalarda farklı gördüğüm bir uygulamayı ya da sohbetler esnasında farklı bir bilgiyi sizlerle burada paylaşacağım.

İlk olarak Google üzerinde İstiklal Caddesinde kuru temizleme ararken girdiğim aralıkta “Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı” işletmesi olan “Nahıl” ile karşılaştık. Dükkan güzel, içerideki ürünleri merak ettik ve işletmeci ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

KEDV Logo

Kadın Değerlendirme Vakfı Nedir?

KEDV, 1986 yılında yoksul kadınları desteklemek amacıyla kurulmuş. Üretim ve iş geliştirme konusunda yardımcı oluyor, kadınların sosyal ve ekonomik alanlarda girişimde bulunmaları için destekliyor çocuk bakım ve eğitim hizmetlerini de ulaştırmaya çalışıyor.

Vakfın çeşitli programları ve işletmeleri mevcut; bunlardan biri NAHIL. 2003 yılından beri faaliyette bulunan işletme; Beyoğlu ve Şişhane’de olmak üzere İstanbul iki, İzmir ve Mardin’de 1 adet dükkanı bulunan işletme içerisinde kadınların el emeği ürünleri satılıyor. İstanbul’da yer alan dükkanlarda ayrıca ikinci el kıyafet ve eşyalar da satılmakta.

Peki ekonomik güçlükler yaşayan kadınların el emeklerinin burada satışı olması için ne yapması lazım?

Nahıl Dükkan İstiklal Caddesi

Nerede olursanız olun fark etmez; ister dükkanı ziyaret ederek ister iletişim kurarak planladığınız ürün hakkında bilgiler vermeniz gerekiyor. Sizden bir ürün örneği talep eden vakıf, ürünü onayladıktan sonra satış fiyatına ürün sahibi ile karar veriyor. Aralarındaki anlaşmaya göre de ürünlerin satışı ve pazarlaması gerçekleşebiliyor.

Nahıl'dan elde edilen gelir, kadın kooperatifleri tarafından yoksul mahallelerde işletilen kadın ve çocuk merkezlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve mevcut ve gelecek projelere kaynak olarak kadınlara geri dönüyor. (Kaynak: Nahıl)

Kadınlara gelir etmelerine yardımcı olduğu gibi işlerini geliştiriyor, ürünleri iyileşmesine yardımcı oluyor. Vakıf özellikle geleneksel veya kültürel ürünlerin yenilenmesine önem verdiğini söylemeden geçmemeliyim.

Vakıf ve İşletme hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

İnternet Adresi: http://www.nahil.com.tr/

Nahıl Dükkan Sosyal Medya Hesapları

UBER Logo

UBER Deneyimi

İkinci olarak Bitaksi uygulamasından daha önce bahsetmiştim, bu kez UBER deneyimi için ilk fırsatı yakaladık. Kalabalık bir arkadaş grubumuzla sabahın erken saatinde Bursa’ya hareket etmek için Yenikapı’ya gitmemiz gerekiyordu. Bir önceki gece uygulamadan randevu alarak işimizi hallettik. Hizmet kalitesi, müşteriye yaklaşım, arabanın temizliği her açıdan dört dörtlük bir yolculuktu diyebilirim. Takip edilebilir uygulamalar sayesinde ve pazar durumu göz önüne alındığında daha iyi hizmet sağlanıyor ve geliştiriliyor.

Uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Farklı Otomatlar

Son olarak Yenikapı İDO iskelesi önünde Haziran ayında faaliyetlerine son veren bukoli teslim noktasından bahsetmek ve girişimi de

bukoli.com

böylece anmak istiyorum. Borusan’ın yatırımı bukoli.com, İstanbul’un bir çok noktasında teslim bankoları kurarken bir yandan da bakkal, çiçekçi gibi dükkanlarla anlaşarak müşteri talep ettiği taktirde bu dükkanlardan teslim almasına olanak sağlıyordu. Farklı illere de büyümeyi hedefleyen şirket haziran başında yapmış olduğu duyuruyla “mevcut pazardan dolayı” faaliyetlerine son verdiklerini açıkladı. Ama bankolar bazı sebepten dolayı kaldırılmadığı görülüyor.

Bunun yanında yine İskele içerisinde 49.com.tr online kırtasiye adresi ve Golden Rose makyaj ürünlerine ait otomatları görmek güzel. Daha farklı noktalarda kitap vb. ürünler görme fırsatımız oluyor. Özellikle sefer saatlerine yetişmek için aceleden unutulan herhangi bir malzemeyi ya da yolculuk süresince kullanabileceğimiz ürünleri hızlı bir şekilde tedarik etmek için bir çözüm.

Ayrıca burada not olarak belirtmekte fayda var; farklı ülkelerde geri dönüşüm otomatların yaygınlaşıyor. Bunu gözden kaçırmayalım!

Gezi notlarından şimdilik bu kadar. Yeniden görüşmek üzere.

Herkese iyi günler!


GÜNCEL
SON PAYLAŞIMLAR
bottom of page